Borůvkobraní 

07.07.2018

Termín: 14. 7. - 15. 7. 2018

Místo:  Borovany

Popis: Borůvkobraní - Borovany u Českých Budějovic 14. a 15. 7. 2018 XIV. ročník gastronomicko-kulturního festivalu

Borůvky. Modré kuličky, kterých jsou v okolí Borovan plné lesy. Ukrývají v sobě zdraví, sílu a místní je považují za poklad. O tento poklad se s vámi podělíme druhý červencový víkend 14. a 15. 7. na borůvkové a folklórní slavnosti - Borůvkobraní, které si získávají stále větší popularitu. Bývalý klášter s nádvořím a přilehlými zahradami se oblékne do "modrého" a určitě ani vy neodoláte nejrůznějším borůvkovým dobrotám a vaše pusy se obarví na modro.

Letošní Borůvkobraní se může pochlubit hned několika novinkami. V neděli se můžete těšit na soutěž s názvem Borůvková výtvarná show, kdy budete mít možnost fandit umělcům - výtvarníkům, z nichž každý se pokusí v 30 minutách vytvořit velkoplošný obraz na téma "modrá je dobrá". Nenechte si ujít tuto velkolepou výtvarnou show, při které budou umělci malovat kromě klasických technik i borůvkovou "majdou" neboli žahourem, a také rukama i nohama.

Pro velké je tradičně na neděli (nedělní poledne) připravena soutěž v pojídání borůvkových knedlíků v areálu školy O krále borůvkových knedlíků.

Nově také bude malé pódium v parku a okolní prostor na trávě pod stromy určen hlavně pro malé návštěvníky a rodiny s dětmi. Zde děti čeká největší vyžití - dětské rukodělné dílničky, hry kapra Jakuba Borůvkáře, historické kolotoče, nová soutěž ve sběru borůvek na čas, živé Člověče, nezlob se a jízda na dřevěném koníkovi (upoutávka na celodenní akci na závěr prázdnin Bitva o Slamburk). Na malém pódiu v parku jsou pro děti připraveny pohádky, žonglérské kousky kejklířů nebo diskotéka pro nejmenší.

V neděli se všichni mohou zúčastnit Mistrovství světa v chytání borůvek do úst za jednu minutu.

Těšit se můžete také na bohatý kulturní program na hlavním pódiu ve Stodole. Sobota je věnována vystoupením folklórních souborů z různých částí České republiky a lidové kuchyni, večer pak vystoupí skupina Circus problem a The Greens. V neděli se na pódiu vystřídají kapely nejrůznějších žánrů zaměřené na všechny věkové kategorie, celou akci zakončí večerní koncert revivalové kapely skupiny U2.

V ukázkové Borůvkové zahradě s 8 záhony s různými odrůdami zahradních borůvek vám poradí borůvkový zahradník s jejich pěstováním, a budete mít možnost si sazenice také zakoupit. Tato zahrada je přístupná veřejnosti nejen při Borůvkobraní (od května do konce září).

Doprovodné akce letošního ročníku:

- cyklistický okruh "Na kole okolo Bor(ůvk)ovan" vyznačený v okolí Borovan (26 km) s razítkovou soutěží a borůvkovou odměnou - mapka zdarma v infocentru

- Borůvkové menu v místních restauracích Alf, Hofhanzl, Valeš, Bistro Panter, restaurace Sýmalka, Borovanský mlýn a Kavárna zámek

- sleva 10% ze vstupného při prohlídkách kláštera, v Parku exotických zvířat ve Dvorci a na výstavě Půda plná pohádek na Borovanském mlýně (se vstupenkou z Borůvkobraní)

- se vstupenkou z Borůvkobraní získáte 50% slevu na vstupné na přírodní koupaliště Lazna nedaleko areálu kláštera s nádherným výhledem do Šumavského podhůří

Vstupné na celý víkend (náramek): základní 150 Kč, zlevněné 80 Kč (děti 6 - 15 let, osoby se ZTP a senioři nad 70 let), rodinné 300 Kč (2 dospělí a max. 3děti), děti do 6 let zdarma.

https://www.boruvkobrani.cz/Kudyznudy.cz - tipy na výlet