KAM NA VÝLET
Výhledy do okolí
Již za posledními chalupami Slavče, po vystoupání na první hřebínek, Vás překvapí nečekaný pohled a budete-li pokračovat dál uvidíte a ucítíte mnohem víc.
Mlýny a hamry na Klenském potoce
V okolí Slavče je možno dojít po proudu Klenského potoka kolem Louzova, Kýznerova mlýna k Trajerovu mlýnu a kolem Valchy až na Buškův Hamr - funkční hamr se třemi třemi vodními koly, která pohání buchar, brus a dmychadla u výhně. Z Klenského potoka vede k hamru náhon s přepadovou vodní kaskádou. Při dobrém stavu vody v Klenském potoce je možno vidět Buškův hamr v provozu. Proti proudu Klenského potoka jsou nad samotou Kroha pozůstatky Putz, nyní Mačkalova, mlýna postaveného po roce 1827 zaniklém kolem roku 1939.
Mlýny a hamry na Keblanském potoce
Na severních svazích Slepičích hor v romantických kamenitých lesích pod Kohoutem a Rachočem, nad Dobrkovskou Lhotkou, pramení Keblanský potok jehož voda poháněla mlýnská kola vodních mýnů a hamrů. Mezi nejzachovalejší mlýny z povodí Keblanského potoka patří mlýn Plachů a Mikšálů. Podél Keblanskéko potoka můžete zkusit objevit také Sýkorův hamr, Machův nebo Johnův mlýn
Novohradské hory
Romantické a nezapomenutelné
Poutní kostely
Nedaleko Trhových Svinů je poutní kostel Nejsvětější trojice.
Na svazích Kraví hory je poutní kostel Dobrá Voda
Slepičí hory
Přímo nad Slavčí se táhne hřeben Slepičích hor s nejvyšším vrcholem - Kohout 871 mnm odkud lze dojít kolem Myslivny pod Kohoutem po Nebeských schodech na druhý nejvyšší vrchol Slepičích hor - Vysoký kámen lidově Slepici 865 mnm.
Čížkrajické rybníky
Romantická zákoutí u Všího rybníku.
Staré duby na hrázi Nového Rybníka
Dále stojí za navštívení okolí Svinenského potoka, kde je nad Sviny celá řada mlýnů, hamr, vesnická tvrz Žumberk a minipivovar Žumberk (7,5km od Slavče). Po úzké silničce se ze Žumberku dostanete přes Klažary do Kamenné, kde můžete navštívit Muzeum vysídlených obcí Novohradska.
V Nových Hradech (20 km) je na ostrohu, nad říčkou Stropnicí, chráněn hlubokými hradními příkopy, hrad Nové Hrady. Cestou z náměstí na hrad stojí za malou zastávku Novohradská kovárna . Na malou dobrotu se pak můžete zastavit v kavárně Kousek.
U Nových Hradů stojí za návštěvu, mimo pěkné přírody plné hub, borůvek a čistých rybníků také Skanzen pohraničního opevnění, Zevlův mlýn, Tereziino údolí s lázničkami a umělým vodopádem, tvrz Cuknštejn, vodní nádrž Humenice. Nejen dětem se pak bude určitě líbit v Muzeu Novohradských hor v sýpce v Horní Stropnici , kde si náštěvníci můžou upéct pečivo. Sýpka je jak muzeem tak i rozhlednou. V Horní Stropnici pak můžete navštívit pod svahem Kraví hory koupaliště. Cesta z Horní Stropnice na hranice do Šebj, vede mezi polosamotami v Dlouhé Stropnici, pod kamennou pyramidou a dřevěnou zvonicí u Pasek.
Okolím Horní Stropnice a Moorbach Harbachu v Rakousku vede přeshraniční zážitková stezka Via Verde s 9. zastávkami.
Na houbaření jsou ideální zapomenuté příhraniční hvozdy Novohradských hor kolem Šejb, Hojné Vody, Černého údolí a Žofína, kde je nedaleko romantické klauzury - Zlaté Ktiše , zrekonstruovaná lesovna Žofín.
Další nádrží pro plavení dřeva je Pohořský rybník - klauzura s čistou vodou lákající ke koupání. Proti proudu Pohořského potoka se dostanete, po asfaltové silnici, romantickým údolím až do Pohoří na Šumavě
Benešovem nad Černou protéká říčka Černá, kterou pod Děkanskými Skalinami lemují skalní věže. Pod troskami hradu Sokolčí jsou pak lezecké stěny. Za Mlýnem U Dubu, jsou u Jírovi skály v Černé hluboké tůně nabízející osvěžení i v tom nejparnější létě. Nad Černou je na Hradišťském vrchu od března 2019 otevřena celoročně přístupná téměř 30 m rozhledna
Dominantou 14 km vzdálených Borovan je Augustiniánský klášter - nejmenší, ale zároveň nejkrásnější klášter v jižních Čechách. V Borovanech, v Podzámčí, si můžete v Ateliéru Nazaret namalovat vlastní keramiku. Nedaleko se pak můžete vykoupat na novém přírodním koupališti Lazna a navštívit nedaleký rybník Pražan a Borovanský mlýn s půdou plnou pohádek. Okolo Borovan vede pás polorozbořených, ale i zachovalých pěchotních pevností - ŘOPíků. Zachovalý bunkr je v Borovanech - Objekt X.a/15/C a ŘOP 182/33/A140-Z je na Veselce.
Na dohled Borovan je u Trocnova Památník Jana Žižky. Naučná stezka Vás provede od Žižkova dvorce, kolem Žižkova památníku k místu narození Jana Žižky a kolem Grandlového rybníku až k Mikšovu dvorci. Ve Dvorci je pak unikátní soukromá ZOO.
V Komařicích je za rozlehlým renezančním zámkem kovárna manželů Čížkových. Pan kovář má u kovárny zajímavé muzeum zámků. Nedaleko Komařic je Římov - významné poutní místo s loretánskou kaplí a křížovou cestou. V Římově je v muzeu Roubenka železničnímu muzeum, které připomíná vůbec první koněspřežnou železnicí na evropském kontinentu, která spojovala České Budějovice s Lincem. Vodní nádrž Římov vybudovaná převážně jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a okolí v letech 1971 - 1978 je podle objemu a odebíraného množství vody největší vodárenskou nádrží v jižních Čechách
Milovníci piva mohou navštívit pivovar Jílovice , kde je možno zajezdit si na koni. U Jílovic je pak rašeliniště Červené blato. Rašeliniště, kde vrstva rašeliny misty dosahuje až osmi metrů.
V Besednici lze navštívit nejen koupaliště, ale i Muzeum venkovského života. Nad Besednicí, je rozhledna Slabošovka , odkud je to nedaleko k Malši na hrad Pořešín.
Vodáci a milovníci koupání mohou využít celé řady půjčoven lodí a vyzkoušet vodácké výlety na Vltavě a na Lužnici a unikátní akce jako je jarní a podzimní splutí Malše. Čistou vodu si při koupání za parného léta můžete užít v Čížkrajických rybnících, na koupališti v Dobrkovské Lhotce, na koupališti v Besednici nebo v Horní Stropnici. Osvěžení v křišťálově čisté vodě Vám nabídne také Pohořský rybník, Zlatá Ktiš a říčka Černá, ale i horní tok říčky Dračice nebo nedaleké pískovny u Klikova/Tuště a pískovny Cep u Suchdola nad Lužnicí .