KAM NA VÝLET

Výhledy do okolí

Již za posledními chalupami Slavče, po vystoupání na první hřebínek, Vás překvapí nečekaný pohled a budete-li pokračovat dál uvidíte a ucítíte mnohem víc. 

Mlýny a hamry na Klenském potoce

V okolí Slavče je možno dojít po proudu Klenského potoka kolem Louzova, Kýznerova mlýnaTrajerovu mlýnu a kolem Valchy až na Buškův Hamr  - funkční hamr se třemi třemi vodními koly, která pohání buchar, brus a dmychadla u výhně. Z Klenského potoka vede k hamru náhon s přepadovou vodní kaskádou. Při dobrém stavu vody v Klenském potoce je možno vidět Buškův hamr v provozu. Proti proudu Klenského potoka jsou nad samotou Kroha pozůstatky Putz, nyní Mačkalova, mlýna postaveného po roce 1827 zaniklém kolem roku 1939. 

Mlýny a hamry na Keblanském potoce

Na severních svazích Slepičích hor v romantických kamenitých lesích pod Kohoutem a Rachočem, nad Dobrkovskou Lhotkou, pramení Keblanský potok jehož voda poháněla mlýnská kola vodních mýnů a hamrů. Mezi nejzachovalejší mlýny z povodí Keblanského potoka patří mlýn Plachů a Mikšálů. Podél Keblanskéko potoka můžete zkusit objevit také Sýkorův hamr, Machův nebo Johnův mlýn   

Novohradské hory

Romantické a nezapomenutelné

Poutní kostely

Nedaleko Trhových Svinů je poutní kostel Nejsvětější trojice

Na svazích Kraví hory je poutní kostel Dobrá Voda 

Slepičí hory

Přímo nad Slavčí se táhne hřeben Slepičích hor s nejvyšším vrcholem - Kohout 871 mnm odkud lze dojít kolem Myslivny pod Kohoutem po Nebeských schodech na druhý nejvyšší vrchol Slepičích hor - Vysoký kámen lidově Slepici 865 mnm

Kohout
Kohout

Čížkrajické rybníky

Romantická zákoutí u Všího rybníku.

Staré duby na hrázi Nového Rybníka

Dále stojí za navštívení okolí Svinenského potoka, kde je nad Sviny celá řada mlýnů, hamr,   vesnická tvrz Žumberk a minipivovar Žumberk (7,5km od Slavče). Po úzké silničce se ze Žumberku dostanete přes Klažary do Kamenné, kde můžete navštívit Muzeum vysídlených obcí Novohradska. 


V Nových Hradech (20 km) je na ostrohu, nad říčkou Stropnicí, chráněn hlubokými hradními příkopy, hrad Nové Hrady.  Cestou z náměstí na hrad stojí za malou zastávku Novohradská kovárna . Na malou dobrotu se pak můžete zastavit v kavárně Kousek. 

U Nových Hradů stojí za návštěvu, mimo pěkné přírody plné hub, borůvek a čistých rybníků také Skanzen pohraničního opevnění, Zevlův mlýn, Tereziino údolí s lázničkami a umělým vodopádem, tvrz Cuknštejn, vodní nádrž Humenice. Nejen dětem se pak bude určitě líbit v Muzeu Novohradských hor v sýpce v Horní Stropnici , kde si náštěvníci můžou upéct pečivo. Sýpka je jak muzeem tak i rozhlednou. V Horní Stropnici pak můžete navštívit pod svahem Kraví hory koupaliště. Cesta z Horní Stropnice na hranice do Šebj, vede mezi polosamotami v Dlouhé Stropnici, pod kamennou pyramidou a dřevěnou zvonicí u Pasek. 

Okolím Horní Stropnice a Moorbach Harbachu v Rakousku vede přeshraniční zážitková stezka Via Verde s 9. zastávkami.

Na houbaření jsou ideální zapomenuté příhraniční hvozdy Novohradských hor kolem Šejb, Hojné Vody, Černého údolí a Žofína, kde je nedaleko romantické klauzury - Zlaté Ktiše , zrekonstruovaná lesovna Žofín.

Zlatá Ktiš
Zlatá Ktiš

Další nádrží pro plavení dřeva je Pohořský rybník - klauzura s čistou vodou lákající ke koupání. Proti proudu Pohořského potoka se dostanete, po asfaltové silnici, romantickým údolím až do Pohoří na Šumavě odkud se můžete vydat do nedalekého Rakouska a dále na Kamenec, nejvyšší vrchol Novohradských hor, k pramenům Lužnice nebo k nově obnovené vodní nádrži Kapelunk

Rozhledna na Hradišťském vrchu
Rozhledna na Hradišťském vrchu

Benešovem nad Černou protéká říčka Černá, kterou pod Děkanskými Skalinami lemují skalní věže. Pod troskami hradu Sokolčí jsou pak lezecké stěny. Za Mlýnem U Dubu, jsou u Jírovi skály v Černé hluboké tůně nabízející osvěžení i v tom nejparnější létě.  Nad Černou je na Hradišťském vrchu od března 2019 otevřena celoročně přístupná téměř 30 m rozhledna       

Dominantou 14 km vzdálených Borovan je Augustiniánský klášter - nejmenší, ale zároveň nejkrásnější klášter v jižních Čechách.  V Borovanech, v Podzámčí, si můžete v Ateliéru Nazaret namalovat vlastní keramiku. Nedaleko se pak můžete vykoupat na novém přírodním koupališti Lazna a navštívit nedaleký rybník Pražan a Borovanský mlýn s půdou plnou pohádek. Okolo Borovan vede pás polorozbořených, ale i zachovalých pěchotních pevností - ŘOPíků. Zachovalý bunkr je v Borovanech - Objekt X.a/15/C a ŘOP 182/33/A140-Z je na Veselce. 

Na dohled Borovan je u Trocnova Památník Jana Žižky. Naučná stezka Vás provede od Žižkova dvorce, kolem Žižkova památníku k místu narození Jana Žižky a kolem Grandlového rybníku až k Mikšovu dvorci.  Ve Dvorci je pak unikátní soukromá ZOO. 

V Komařicích je za rozlehlým renezančním zámkem kovárna manželů Čížkových. Pan kovář má u kovárny zajímavé muzeum zámků. Nedaleko Komařic je Římov - významné poutní místo s loretánskou kaplí a křížovou cestou. V Římově je v muzeu Roubenka železničnímu muzeum, které připomíná vůbec první koněspřežnou železnicí na evropském kontinentu, která spojovala České Budějovice s Lincem. Vodní nádrž Římov vybudovaná převážně jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a okolí v letech 1971 - 1978 je podle objemu a odebíraného množství vody největší vodárenskou nádrží v jižních Čechách  

Milovníci piva mohou navštívit pivovar Jílovice , kde je možno zajezdit si na koniU Jílovic je pak rašeliniště Červené blatoRašeliniště, kde vrstva rašeliny misty dosahuje až osmi metrů. 

V Besednici lze navštívit nejen koupaliště, ale i Muzeum venkovského života. Nad Besednicí, je rozhledna Slabošovka , odkud je to nedaleko k Malši na hrad Pořešín

Vodáci a milovníci koupání mohou využít celé řady půjčoven lodí a vyzkoušet vodácké výlety na Vltavě  a na Lužnici a unikátní akce jako je jarní a podzimní  splutí Malše.  Čistou vodu si při koupání za parného léta můžete užít v Čížkrajických rybnících, na koupališti v Dobrkovské Lhotce, na koupališti v Besednici nebo v Horní Stropnici. Osvěžení v křišťálově čisté vodě Vám nabídne také Pohořský rybník, Zlatá Ktiš a říčka Černá, ale i horní tok říčky Dračice nebo nedaleké pískovny u Klikova/Tuště a pískovny Cep u Suchdola nad Lužnicí .   

V dosahu Slavče jsou nejen lázně a lázeňské domy v Třeboni (32 km)- Berta a Aurora s bazénem s mírně slanou vodou, ale také sportovně relaxační komplex Sole-Felsen-Bad, Gmünd (40 km), kde můžete navštívit 7 bazénů s příjemně temperovanou slanou vodou ( 32-34 ˚C ) a různou koncentrací soli do 3%. Naleznete zde relaxační bazény, zemní vířivky a masážními tryskami, tryskající kámen, protiproudý kanál, dětskou klouzačku, brouzdaliště, 65m tobogán. Relaxovat můžete v saunovém světě v Achátové, Křišťálové, Borovicové a Solné sauně a v  mnoha dalších lázních.
Kudyznudy.cz - tipy na výlet